Datum/Tid
04/08/2026 - 06/08/2026
14:30 - 22:00
Plats
Sundets lägergård
Event Adress: EFS Sundet (Gäddvikssundet 57A, Luleå 97594) and Air Force base F21
Contact us at: +46 72 555 2225 jarmfeild@gmail.com
För att skapa mer fred i vår omgivning bjuder Fredsforum i Luleå tillsammans med Bilda och
kommuniteten Senapskornet in till fredsläger på Sundets lägergård i Gäddvik, Luleå. Tillsammans med den erfarna ickevåldsutbildaren Stella Fischer och frivilliga medtränare övar vi oss i ickevåldsmotstånd och jämlika mötestekniker. På Hiroshimadagen 6 augusti ordnar vi en pilgrimsvandring och minnesstund vid flygflottiljen F 21, och låter denna plats bli ett minnesmonument över kärnvapnens och alla krigens offer. Därefter har vi grillkväll med öppen scen!
Fredsforum i Luleå består av medlemmar i Kristna fredsrörelsen och Svenska freds- och
skiljedomsföreningen. Alla är välkomna att anmäla sig till lägret, oavsett medlemskap i dessa organisationer, men antalet platser är begränsat. Medföljande barn är varmt välkomna och det kommer att ordnas särskilda aktiviteter för dem. Övernattning sker i enkla tvåbäddsrum eller stugor med flera bäddar; du behöver alltså vara beredd att dela rum med andra deltagare. Matlagning och disk sköter vi tillsammans under lägret.
Lägret inleds med fika den 4/8 kl 14:30 och avslutas med grillkväll och öppen scen den 6/8. Vi rekommenderar att man deltar hela lägret och stannar hela torsdagskvällen så att vi kan avrunda tillsammans. Minnesstunden på F 21 6/8 kl 13 är öppen för alla som vill komma.
Program, kostnad och anmälan möjlighet finns på länken https://forms.gle/gbFHjqQtDGiiXEQn6
Begränsat antal platser.
Arr. Svenska Freds och Kristna Freds. Bidraag från Svenska Freds kampfond.